Sluneční brýle jako ochránce zdraví, a ne jenom jako módní doplněk.
Sluneční brýle jsou mezi lidmi povětšinou brány jako módní doplněk. Málo z nás však ví, že mnohem důležitější úlohou slunečních brýlí, je chránit naše zdraví.
autor: Optometristka Mgr. Spomenka Vrček
Před čím nás tedy vlastně mají sluneční brýle chránit?
Ultrafialové záření (UV) je ten nejznámější důvod, proč bychom měli přemýšlet o doplnění svého šatníku slunečními brýlemi. UV záření je elektromagnetické vlnění o kratší vlnové délce, než má viditelné světlo (400-10 nm). Dělíme ho pak do 3 tzv. spektrálních oblastí: UV-A (320-380 nm) a UV-B (280-320 nm), které jsou pro naše oči nebezpečné a jejich účinky na zdraví našich očí bychom měli řešit. Třetí pásmo UV-C neprochází atmosférou a pro oko je tedy nejméně významné (méně než 280 nm).Jeden z mýtů, který bych vám ráda vyvrátila je, že UV záření je méně prostupné, či dokonce neprostupné v případech, kdy je například zamračeno nebo v jiném ročním období, než právě v tom letním. Ve skutečnosti nám právě v těch okamžicích nebo obdobích pomáhají sluneční brýle více, než když slunce svítí přímo. Takže pokud venku není úplně jasno a mluvíte s někým ve slunečních brýlích, nemusí jít o frajerství nebo projev neslušnosti, za což je někdy v dnešním světě nošení slunečních brýlí při konverzaci považováno. Za normálních okolností se lidské oko přizpůsobuje intenzitě světla pomocí rozšiřování nebo naopak zužování zorniček. Pokud tedy není až takové světlo, zornička zůstává spíše rozšířená, což umožní masivnější průchod těch špatných UV paprsků do oka. Příklad tohoto nebezpečného záření pod mrakem můžete vídat každoročně na plážích, když je pod mrakem a lidé jsou stejně „osmahlí“ do červena od hlavy až k patě.
Každý povrch má také svou specifickou odrazivost. Ta například na vodní hladině nebo na sněhu dosahuje až 90 %. Pod hladinou je to pak zhruba 40 %. Nejméně dopadajícího záření odráží z běžných povrchů písek a to 25 %. Brýle jsou tedy důležitou ochranou nejen při pobytu u vody, ale možná ještě více při sněžných radovánkách. V letních obdobích je totiž vaše hlava chráněna většinou nějakou pokrývkou, případně slunečníkem u vody. Je obecně známým faktem, že nejvyšší intenzity dosahuje UV záření mezi 11. a 15. hodinou odpolední, kdy bychom měli například omezit opalování. Nicméně pro oči jsou více nebezpečné paprsky, které dopadají na Zemi mezi 9. – 11. dopolední a 15. – 17. odpolední kdy se slunce na obloze nachází v zorném poli. Člověk se totiž téměř nikdy nedívá nad sebe, jeho pohled směřuje spíše před sebe, čímž se dostává do střetu s úhlem dopadajících paprsků.
Následky působení UV záření mohou být například:
• zánět spojivek (konjuktividita)
• zánět rohovek (keratitida)
• sněžná slepota (u lyžařů bez ochranných brýlí)
• urychlení stárnutí oční čočky (šedý zákal, katarakta)
• oslnění, způsobené větším množstvím paprsků v jednom okamžiku, což může vést ke snížení vaší bezpečnosti (mhouřením očí tomu podvědomě bráníme, ale tím zase napomáháme tvorbě vrásek kolem očí)
• rakovina kůže (víčka jsou nejslabší pokožka na celém těle, proto je potřeba je chránit)
• solární retinopatie (nejčastěji při pozorování zatmění slunce bez ochranných pomůcek) atd.
Jak správně vybrat sluneční brýle, které nás ochrání a na co se při výběru zaměřit?
100% UV Filtr
Důležité je, aby měly brýle 100% UV filtr ideálně 400 nm. To znamená, že čočky nepropustí záření nižší vlnové délky než je 400 nm a vy tak máte 100% ochranu proti UV. Riziko poškození oka v levných slunečních brýlích bez filtru je dokonce větší, než kdybychom žádné brýle neměli. Opět se totiž dostáváme k rozšíření zorniček na popud tmavých brýlových skel, což vede k většímu průchodu nebezpečných UV paprsků. Doporučuji se vždy u prodejce informovat o kvalitě UV filtru.
Kategorie slunečních filtrů
Dalším bodem je zaměření se na jednotlivé kategorie slunečních filtrů (0 – 4), které se liší podle tmavosti čočky a zároveň označují propustnost světla.
- Čočky jsou transparentní, slouží pouze jako ochrana proti větru a mrazu, ne proti slunci
- Kategorie s propustností 43 – 80 %. Nejčastěji se jedná o rozjasňující brýlové čočky, oranžové nebo žluté, které využijete například při snížené viditelnosti (pod mrakem, šero, déšť,…)
- Kategorie s propustností 18 – 43 %. Světlejší čočky, které se používají při ne až tak ostrém slunci, hodně využitelné v jarním nebo podzimním období, nebo při častém střídání světla a stínu.
- Kategorie s propustností 8 – 18 %. Nejvíc typický faktor s dostatečnou ochranou během léta. Stále ještě vhodné k řízení a dobře využitelné proti přímému svitu.
- Kategorie s propustností pouhých 3 – 8 %. Do extrémnějších podmínek s ostrým sluncem (hory se sněhem, pouště,…). Pozor – nesmí se používat při řízení dopravních prostředků.
U všech kategorií platí, že dioptrie slouží jako korekční pomůcka. O tom se ale rozepíšu někdy jindy. Při výběru slunečních brýlí si tedy musíme v první řadě uvědomit, k čemu a jak je budeme používat. To nám vlastně samo rozhodne, z jaké kategorie budeme vybírat.
Polarizace
Polarizace u brýlí také dokáže mnohdy usnadnit život. Umožňuje nám vidět pohodlněji bez nepříjemného oslnění. Jednoduše si to můžeme představit na příkladu, kdy stojíme před výlohou a chceme vidět její obsah a ne jenom svůj odraz. To samé platí i když se chceme podívat skrze vodní hladinu nebo si v klidu a pohodě číst na dovolené časopis bez nepříjemných odlesků. Výrazně zjednoduší život také řidičům nebo sportovcům. Zda mají sluneční brýle polarizaci si můžeme snadno ověřit i sami tím, že se přes sluneční brýle podíváte do monitoru počítače. Pokud máte brýle polarizační, v horizontální, nebo ve vertikálně poloze přes ně nebude vidět. Pokud polarizační nejsou, uvidíte přes ně v obou rovinách.
Barva brýlových čoček
Celoplošné zabarvení: Pro někoho je důležitá také barva čoček. Tady jde spíše o osobní preference. Mně osobně nevadí žádná, ale ráda se dívám přes modrou. Specifická je pouze barva šedá, která jen tlumí barvy. Většina ostatních mění přímo barevné kontrasty.
Postupné zabarvení (Gradál): Co to vlastně gradál znamená? Jedná se o sluneční brýlové čočky, které jsou nahoře tmavší a směrem dolů se postupně zesvětlují. Brýle tak nemusíte sundávat ani za snížených světelných podmínek, například při čtení knížky pod slunečníkem.
Kvalita UV filtru ani vidění nejsou barvou čočky nijak zhoršené.
Prohnutí obruby
Důležité především u sportovních brýlí, které svojí přilehlostí k obličeji zabraňují nepříjemnému pocitu z foukajícího větru nebo střetu mušky s okem (znají především cyklisti).
Estetika
Při výběru také přemýšlíme, jak v brýlích vypadáme. Estetický a psychologický prvek, kdy se sami sobě líbíme, je pochopitelně důležitý. Nikdo nechce ve svém šatníku věc, která se mu nelíbí a necítí se v ní dobře.
Závěrem:
Co vám můžu doporučit já jako odborník a taky milovník slunečních brýlí?
Musím se přiznat, že slunečních brýlí mám doma opravdu hodně. Mí přátelé jsou vždy překvapeni, že mi téměř pokaždé ladí s nějakým kusem oblečení. Mimo jiné si své varianty zabarvených slunečních brýlí volím tak, jak se který den cítím nebo jestli si chci svět udělat modrý nebo trošku růžovější. Pravdou je, že jsem původem z Chorvatska a i z toho zřejmě pramení má obliba ve slunečních brýlích. Zkušenost však nemám jen jako spotřebitel, ale převážně jako optometrista zabývající se měřením zraku a konzultací u výběru slunečních i dioptrických brýlí.
Všem, kteří plánují nákup slunečních brýlí doporučuji, aby si nechali poradit od optika nebo optometristy ve své optice, protože dnes má tu možnost opravdu každý. Podstatné je se nestydět a říct, jakou máte přibližnou představu o svých nových brýlích a k čemu je budete využívat. U nás v optikách klademe důraz na osobní profesionální přístup a snažíme se, aby pro Vás byl výběr brýlí co možná nejpříjemnější, a aby jste byli s novými brýlemi co nejdéle spokojeni. Těším se na společné setkání.
Autor článku: Optometristka Mgr. Spomenka Vrček