fbpx

Může nesprávný výběr slunečních brýlí ohrozit naše oči?

Ochrana zraku může být navzdory obecným představám celkem věda. My jsme tu však od toho, abychom našim zákazníkům dokázali poradit, jak se nejlépe chránit, na co se zaměřit a čemu se naopak vyhnout obloukem. Nejsou brýle jako brýle – a to se týká i těch slunečních. Při jejich výběru je na místě mít správné informace a pamatovat na řadu aspektů – jinak svým očím můžeme přes dobrý úmysl spíše uškodit. V tomto článku se proto podíváme na ty nejdůležitější aspekty slunečních brýlí – a zároveň na co je dobré dát si pozor.

Sluneční brýle a jejich význam

Sluneční brýle jsou nástrojem k ochraně zdraví – zároveň však nepochybně také plní roli módního doplňku. Při jejich výběru bychom tedy měli zvažovat dva aspekty: funkční a estetický. Měli bychom vzít v potaz jejich filtr a zároveň i posoudit, jak v konkrétních brýlích vypadáme. Vzhled je totiž i praktickým hlediskem – pokud se v brýlích sami sobě líbíme, raději a častěji je pak nosíme.

Lidé se občas ptají, jestli je lepší použít jakékoliv sluneční brýle, nebo raději v ostrém světle lidově řečeno “mžourat”. Tahle otázka není tak snadná, jak by se mohlo zdát – týká se totiž zejména nekvalitních slunečních brýlí s nedostatečným nebo žádným UV filtrem. Když mžouráme, dochází ke zúžení zorniček, což zabraňuje většině špatných paprsků, aby se dostaly do oka. Pokud však nosíme sluneční brýle s nedostatečným UV filtrem, k onomu mžourání nedochází a celé oko tak zůstává vystavené všem nežádoucím paprskům. Proto je situace následovná: raději žádné brýle než nekvalitní sluneční brýle bez UV filtru.

Jindy zas lidé uvažují, jestli má smysl investovat do kvalitních slunečních brýlí, když je nosíme převážně jenom v létě. Pravda je však taková, že sluneční brýle mají blahodárný efekt na zrak po celý rok. Například v zimě je tu vysoká odrazivost UV paprsků od sněhu, která je dokonce velice nebezpečná. Pokud je pod mrakem, může se zdát, že jsou vaše oči chráněné – není tomu ale tak. UV paprsky jimi totiž procházejí stále! Rozhodně je proto rozumné nosit sluneční brýle nosit celoročně.

Chytře na UV filtr

Mezi lidmi koluje spousta mýtů o UV filtru v brýlích – například, že čím tmavší jsou skla, tím lepší je i UV filtr.   To však není úplně směrodatná pomůcka. UV filtr může být součástí jak tmavých, tak i čirých brýlových čoček. Některá tmavá skla mohou být naopak vyrobena úplně bez nebo s nedostačujícím UV filtrem, což bohužel nelze poznat pouhým okem.

K označení slunečních filtrů jsou tu různé kategorie. Právě ty označují propustnost světla a tmavost brýlových skel, která je zase spojená s konkrétním využitím brýlí. Například kategorie 4 má tak malou propustnost pro světlo, že nás dokonale ochrání třeba na horách. Na druhou stranu s nimi nemůžeme řídit motorová vozidla, protože jsou příliš tmavá. Volba správné kombinace filtru a odstínu je proto důležitá.

OOHP_sluneční-filtry

Přímo na poledním slunci jsou sluneční brýle důležité. Pro mnohé je však překvapením, že ještě důležitější jsou pro nechráněné oči doby mezi 9. a 11. hodinou ranní a mezi 15. a 17. hodinou odpoledne. V poledne totiž bojujeme hlavně s odraženými UV paprsky, zatímco ve zmiňovaných časech máme slunce přímo před sebou a proto je efekt na naše oči intenzivnější.

Zdravé oči vyžadují ochranu

Pokud se někdo rozhodne sluneční brýle prostě nepoužívat, koleduje si tím o celou řadu dalších rizik. Nebezpečné je například oslnění, které nás může potrápit během řízení nebo třeba takzvaná sněžná slepota u lyžařů. Pokud totiž zrak nechráníme před UV zářením, urychluje se stárnutí oční čočky a zároveň se i dlouhodobě zvyšuje náchylnost k různými onemocněním, například k šedému zákalu. Absence slunečních brýlí může vést i k zánětu spojivek či rohovky Rizik není málo, proto vám doporučujeme, abyste si svého zraku cenili a jeho zdraví zbytečně neohrožovali.

Zrak nadevše

Zrak je pro většinu lidí tím nejdůležitějším smyslem, který odpovídá za 80 % přijatých informací – sluneční brýle jsou pak technologický výdobytek, který nám umožňuje jej chránit a zachovat. Nejlepší je být informovaný a potenciálním rizikům umět předcházet. Děkujeme za přečtení a doufáme, že pro vás byl článek přínosný. Přejeme vám co nejlepší zdraví – a hlavně zdravé oči.

Doporučujeme se při výběru slunečních brýlí poradit se specialistou v optice. Těšíme se na vás osobně na jedné z našich poboček OOHP.