Postup refrakce (měření dioptrií)

Vyšetření oční je nutné před výběrem brýlí. Stačí k nám přijít do optiky, kde se Vás již naši optometristé ujmou. Pokud to jde, vyšetříme Vás bez objednání. V případě že už není prostor, rádi Vás objednáme na jiný termín, který se Vám bude hodit. Pokud je při vyšetření podezření na závažnější zdravotní problém, pošleme Vás k důkladnějšímu vyšetření. Vyšetření očním lékařem můžete absolvovat okamžitě v očních ambulancích, které jsou součástí našich optik.

Kolik měření zraku stojí?

Měření zraku optometristou je ve všech našich optikách ZDARMA.

Co s sebou?

  • své brýle, které nosíte – abychom je mohli změřit
  • kartička zdravotní pojišťovny- pokud máte zájem o vyšetření u očního lékaře jinak není nutná

Jak samotné měření zraku probíhá?

– Anamnéza

Zeptáme se Vás na problémy a nemoci které Vás trápí, abychom Vás mohli co nejlépe změřit a byli připraveni na komplikace, které mohou nastat.

– Měření na autorefraktometru

Autorefraktometr je přístroj, který orientačně změří Váš zrak. Stačí opřít bradu a čelo a sledovat obrázek a přístroj již vše zvládne sám. Vyšetření není bolestivé a není čeho se bát.

– Měření pomocí sklíček

Aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku, musíme Vás změřit pomocí předkládání dioptrických skel, kdy budeme zjišťovat jaká varianta Vám bude nejpohodlnější.

  •  Nejprve je Vám nasazena zkušební obruba, kterou Vám upravíme přesně na míru, aby Vás nikde netlačila a aby byly výsledky přesné.
  • Začínáme měřením na jednom oku, kdy je to druhé zakryto černou clonou. Při korekci čtete různě velká písmena, která vidíte a jsou Vám předkládána různě silná dioptrická skla. Snažíme se najít variantu, kdy budete vidět nejostřeji a zároveň Vám to bude co nejpohodlnější. Poté provedeme stejný postup na druhém oku při zakrytí toho prvního.
  • Následuje kontrola Vašeho zraku za binokulárních podmínek. To znamená, že máte obě oči odkryté a pomocí různých testů, které vidíte zjišťujeme, jestli nemáte problémy s viděním, jestli nemáte dvojité vidění a jestli vidíte ostře.
  • Pokud máte potíže s viděním na blízko, rádi Vám změříme zrak na čtení. Toto měření probíhá obdobně jako měření na dálku s tím rozdílem, že sledujete text ze své čtecí vzdálenosti a měříme obě oči současně.
  • Po skončení měření obdržíte přesné hodnoty, podle kterých si můžete nechat udělat brýle u nás v optice.

Kolik času budete potřebovat?

Délka vyšetření se pohybuje mezi 20 až 30 minutami v závislosti na výši refrakční vady.