fbpx

Pro koho je konzultace určená?

Konzultace při aplikaci kontaktních čoček je určena pro ty z vás, kteří nemají předchozí zkušenosti s kontaktními čočkami. Reaplikace je doporučena pro ty, kteří nějaké zkušenosti s nošením kontaktních čoček mají, ale potřebují poradit s jiným výběrem či zkontrolovat nové kontaktní čočky a jejich chování na předním segmentu oka.

Cena konzultace

  • konzultace 1. aplikace je zpoplatněna 800,- Kč, následné kontroly jsou zdarma
  • konzultace reaplikace je zpoplatněna 400,- Kč následné kontroly jsou zdarma

Jak se na konzultaci připravit?

Na konzultaci byste měli přijít odlíčení, aby se předešlo jakémukoliv usazení make-upu na kontaktní čočku, nebo aby se zbytky make-upu nedostaly pod čočku a nepodráždily oko. V praxi to však neznamená, že by se ženy nemohly při nošení kontaktních čoček líčit. Jen je důležité dodržovat určitá pravidla. Nanášet make-up lze po nasazení kontaktních čoček a odličovat se je nutné až po vyjmutí čoček z očí.

Kontaktní čočky u dětí

Konzultace kontaktních čoček provádíme i u dětí, přibližně od 8 let pod dohledem dětského očního lékaře. Dětem se doporučují jednorázové čočky s jednodenní výměnou. Pro dětské vyvíjející se oko je to nejzdravější a nejméně náročný způsob nošení kontaktních čoček. Avšak dětem se nedoporučuje nosit čočky více jak 4x týdně. Vhodné je nosit čočky při sportu a jiných aktivitách, kde brýle překážejí.

Průběh aplikace kontaktních čoček

  • Pomocí jednoduché anamnézy (životní styl, zaměstnání, koníčky, druh refrakční vady, alergie) vybere optometrista nejvhodnější typ kontaktní čočky.
  • Optometrista vám změří refrakci a přepočítá na dioptrie do kontaktních čoček. Pokud máte přeměřeny dioptrie od očního lékaře, můžete je vzít na aplikaci s sebou.
  • Změří se zakřivení rohovky, podle něhož se zvolí správná velikost kontaktní čočky.
  • Následně se přejde k nácviku samotné aplikace. Není čeho se bát, jen je důležitá dostatečná vůle, trpělivost a pravidelné trénování.
  • Naučíte se, jak nejlépe a nejrychleji čočky nasadit a vyjmout.
  • Optometrista vám poskytne důležité rady a zásady, jak postupovat při manipulaci a péči o kontaktní čočky. Čemu je lepší se vyvarovat, kdy není či naopak je vhodné kontaktní čočky nosit.
  • Po nasazení čoček se na štěrbinové lampě zkontroluje správnost jejich usazení na očích. Zhodnotí se pohodlí a vidění.
  • Před tím, než vás optometrista pustí domů se zkušebním párem čoček, musíte zvládnout i kontaktní čočky z očí vyjmout.
  • Nakonec si domluvíte příští kontrolu, na kterou přijdete s nasazenými kontaktními čočkami. Většinou za týden až dva týdny. Při kontrole se znovu zhodnotí stav očí a správné usazení čoček. Sami zhodnotíte, jak jste spokojeni s nošením kontaktních čoček při běžném denním režimu. Zda nastaly nějaké problémy či nepohodlí při jejich nošení.
  • S sebou si odnesete zkušební pár kontaktních čoček, pouzdro, roztok a info brožurku.

První aplikace většinou trvá třičtvrtě hodiny až hodinu a půl. Proto počítejte s tímto časovým zdržením.

Roztoky a péče o kontaktní čočky

Prvním krokem před manipulací s kontaktními čočkami je důležité omytí si rukou mýdlem. Poté je velmi důležité ruce vysušit dosucha. Ve vodovodním potrubí se vyskytuje nebezpečný prvok, tzv. akantaméba, která v krajních případech může vést až k oslepnutí. Ve vlhku se tento prvok a další bakterie množí nejvíce.

Kromě jednorázových kontaktních čoček je o všechny další druhy čoček nutná péče, a to v podobě roztoků na kontaktní čočky. Existují dva hlavní druhy roztoků:

  •          peroxidové roztoky

Čistí velmi důkladně a dokáží odstranit i různé viry. Jsou vhodné pro alergiky a zkušenější nositele. Čočky se po vyjmutí z oka uloží do speciálního pouzdra, které je vždy přiložené v novém balení roztoku. Tento roztok se po vložení kontaktních čoček do pouzdra musí zneutralizovat. Tomu je zapotřebí čočky v pouzdře ponechat minimálně 6 hodin. K čištění peroxidovým systémem je vždy nutné použít k tomu určené pouzdro. Na dně pouzdra je obsažen, tzv. katalyzátor, v podobě disku, který zneutralizuje peroxid vodíku na fyziologický roztok. Nezneutralizovaný roztok nesmí přijít do kontaktu s okem, jinak si oči poleptáte.

  •          víceúčelové, tzv. multifunkční roztoky

Jejich výhodou je, že nepotřebují žádný čas na neutralizaci. Neobsahují peroxid, a proto nehrozí poleptání rohovky. Můžou přijít do kontaktu s očima. Je možné je výjimečně použít při potřebě lubrikovat oči. Používají se jiná pouzdra než u předchozího roztoku. Před vložením čoček do pouzdra, je zapotřebí čočky mechanicky v dlani očistit, a to pomocí krouživého pohybu prstu druhé ruky.

Pouzdra je vždy nutné nechat vyschnout na vzduchu. Nikdy je nevyplachovat vodou, ale pouze k tomu určeným roztokem.