Jak připravit děti na návštěvu očního lékaře?

Přinášíme tipy, jak hravě zvládnout s dětmi návštěvu oftalmologa bez zbytečného stresu a strachu z vyšetření.

Kdy navštívit s dítětem očního lékaře

První kontrola zraku probíhá už při narození dítěte, aby se včas podchytily vrozené oční vady. Ve čtvrtém a pátém měsíci věku provádí dětský lékař tzv. orientační vyšetření zraku, ve věku tří, pěti a sedmi let je vyšetření prováděno dětským lékařem. Následně po jeho doporučení při výskytu dioptrických vad, šilhání, tupozrakosti či vrozených vývojových očních vad v nejbližší rodině je doporučeno navštívit očního lékaře.

Jak připravit dítě na vyšetření u očního lékaře?

První návštěva očního lékaře může být u dítěte provázena strachem z nového a neznámého. Proto přinášíme několik rad a tipů, jak se doma připravit, aby vyšetření bylo pro dítě co nejpříjemnější a zároveň pro lékaře co nejpřínosnější.

Motivujte

Vysvětlete dítěti, co ho čeká, snažte se ho namotivovat k budoucí spolupráci v ordinaci, připodobněte vyšetření ke hře – pro vyšetření specifických zrakových funkcí se často využívají různě barevné filtry, sklíčka a čočky, speciální brýle, neobvyklé obrazce a zajímavé světelné efekty, což může pomoci vzbudit zvědavost dítěte a zájem aktivně se na vyšetření podílet.

Trénujte

Měření dioptrií vyžaduje, aby se dítě alespoň na malou chvilku soustředěně zadívalo do okuláru měřícího přístroje. Ukažte dítěti obrázek přístroje a popište, jaký bude jeho úkol. Pro napodobení pocitu z pohledu do přístroje trénujte s dítětem pohled do papírové trubičky, klíčové dírky či krasohledu.

Vyšetření vidění se obvykle provádí pro každé oko zvlášť, po zakrytí jednoho oka, což můžete střídavým zakrýváním jednoho a druhého oka doma dítěti ukázat – v ordinaci už pak nepůjde o neznámý zážitek.

Úroveň zrakové ostrosti se posuzuje pomocí tzv. optotypů. Na našem webu si můžete stáhnout soubor se zkušebními obrázky a znaky a v klidu je doma s dítětem natrénovat – dítě si na optotyp zvykne, což následně usnadní průběh vyšetření.

Kam se objednat?

Na naší pobočce v Horních Počernicích se nachází dětská ordinace, kde nabízíme nejen měření zraku dětským lékařem, ale i kompletní vyšetření, konzultace a odborné poradenství. Je zde také ortoptické pracoviště, kde se věnujeme rehabilitaci zrakových poruch jako je šilhání či tupozrakost.

Objednat se můžete na tel. čísle + 420 281 865 664, eventuelně elektronicky na adrese info@ocniklinikahp.cz

Těšíme se na vaši návštěvu!

Dětská oční ordinace

DSCF3155-2

Ortoptické pracoviště

DSCF3244-2

Zkušební optotyp

OKHP_Dětský_optotyp